CB Info aneb informace na rádiových vlnách

Zapálení radioamatéři se v dnešní době dostali na profesionální zpravodajskou úroveň. Je dneska pomalu pravidlem, že každé větší město, či nějaká oblast, má nějaký ten „stabil“, což je prostě osoba sedící doma na zadku u stanice a předávající informace z dopravy, které jsou hlášeny z mobilu, aneb z mobilních stanic od projíždějících řidičů.

Nebudu popisovat vznik stanic a jejich postupné rozšiřování, nicméně se dá říci, že dneska má vysílačku zhruba 75% nákladních vozidel a pár civilních osobních vozidel. Nebudu počítat taxislužbu a kurýrní službu.

K čemu je to tedy dobré? K předávání informací, k pomoci při hledání adres, firem atd. Ovšem to vše funguje, pokud je na druhé straně ochotná osoba, která tu pomoc vyslyší. Ona kolegialita vzala jaksi v čechách za své. Již to bylo popsáno několikrát, ale prostě i řidiči jsou články této společnosti a po vzoru ostatních lidí zde žijících, se starají pouze sami o sebe, pokud je nějaká situace nedovede k opaku. Kde jsou ty časy, kdy éter hučel hláškami o kontrolách na silnicích, odstavených vozidlech, nehodách, kolonách a další jevech bránících bezproblémové jízdě? Ovšem ještě to naštěstí není tak zlé a jak bylo předesláno v úvodu najdou se ještě tací, kteří dokážou, např. v Praze, každých pár minut hlásit: okruh jede, „laňák“ je přicpanej na Hradec, Štěrboholská do centra stojí od Běchovic, Klíčovák dolů - nehoda osobák s nákladním. A to vše mimo polední pauzy - cca 2,5 hodiny od rána do večera. Proto jsem se rozhodl vyzpovídat dvě nejznámější přezdívky z pražského éteru a těmi nejsou nikdo jiný než dva pánové Petr na kopci a Bonek Hostivař.

 První společná otázka je, kdy jste pánové začali s radioprovozem, resp. vysílačkami?

Petr: Tak to už je nějakých 16 let. Tehdy „mobilka“ v dodávce. Před 3 roky mě napadlo pořídit si CB do chaloupky. Nikdo v té době pravidelně info nedával, takže se mi otevřel prostor. I když to bylo spíše sporadicky, protože jsem byl zaměstnán. Rozvážel jsem zboží s dodávkou, takže o nějakém pravidelném provozu infocentra nemohla být řeč. Kdo byl dřív doma, tak dával info. To znamená já, Boňas nebo Splašenej Karel.

Bonek : První vysílačku jsem měl, když jsem před 11 lety začal jezdit jako řidič s Avií a pak už jsem se bez ní neobešel.  Na stabilu doma 3 roky, vlastně tak dlouho, co jede současné Info Praha.

Rozdílní věkem o generaci a společný zájem mě však nutí se zeptat, v čem se to lišilo za Petrovo mladších let a v čem je jiná Bonkova současnost?

Petr: Lišilo se to hlavně v počtu radiostanic ve vozech. V současnosti je to několikanásobek toho, co bylo dřív. Také bylo víc slušnosti a ohleduplnosti. Bylo i víc stabilních stanic.

Bonek: To je pravda, hodně síbíčkářů přešlo a přechází na jiná pásma.

Spousta čtenářů si neodpustí myšlenku, za kolik to vlastně dělají nebo co za tím je, že je to tak baví?

Petr: Odpovím jako vždy. Nějakou pětku to hodí. Ale bez toho, aby to člověka bavilo, se to asi dělat nedá.

 Bonek : Pro mě je to koníček, vztah k dopravě a hlavně pomoc řidičům. Jako bývalý řidič kamionu vím, jak je dobrá rada ve městě, které neznám.

 Jak vypadá běžný den na pražském CB infu? Kolik se tak dá odbavit lidí s jejich problémy?

Petr: Na CB jsem každý pracovní den od 7-11 a pak od 15-19 hodin. V mé pauze je na příjmu Boňas. Pokrývám tak dopolední a odpolední dopravní špičku. Statistiku si nevedu, ale denně to bude několik stovek podaných informací.

 Bonek: Já bych se zeptal, kolik by se dalo podat informací za den. Je pořád dost šoférů, kteří se vybavují právě na 10. kanálu CB a tím ruší naši snahu pomoci ostatním kolegům. Je to sice veřejné pásmo, ale trocha ohledu by neškodila.

 Kolik máte pomocníků, resp. jaká je ochota řidičů sdílet informace?

Petr: Za těch pár let co info dělám, mám dost lidí, kteří dávají pravidelně každý den informace z provozu. Někteří, pohybující se po Praze a okolí i několikrát za den. Ochota? Stále je víc řidičů co chtějí informaci, než těch, co informaci dají. Je pak smutné, když se dozvíme o nějaké mimořádné události z medií a ne od samotných řidičů.

 Bonek: Potom jsou i takový, kteří se rozčilují, že nějaké info vůbec je. Jinak nemám co dodat, jen poděkovat volačkám: Balů Brandýs nad Labem, Tonda 112, Aleš centrum, Křemílek, Leoš Kralupy, Skrblík, Kačer, Kůň, Zelenej mobil a také Martin–Háje, náš dnešní zpovědník. Věrných lidí pražskému dopravnímu infokanálu je ale samozřejmě víc. Všem tímto děkujeme.

Vzhledem k časovému vytížení se zeptám, co na to říkají vaše rodiny či přátelé?

 Petr: Jsem rozvedený….

 Bonek: Mám velkou výhodu v tom, že mě rodina a okolí podporuje v tom, co dělám. Díky CB jsem poznal i přátele, tak je to super. Například s Petrem jsme se poznali přes síbíčko.

Co vše pro informace a jejich sběr mimo CB spojení používáte?

Petr: Já bych chtěl zdůraznit, že naším cílem je čerpat maximálně z CB. To jsou podle nás ty nejčerstvější informace pro řidiče. Všechno jiné má prodlevu.

Bonek: V dnešní době je tolik zdrojů, ze kterých jde čerpat. Internet, radio. Ale s Petrem se shodujeme, že nejčerstvější je CB.

 Díky různým atmosférickým vlivům lze a přes relativně malý výkon radiostanic zaslechnout i lidi z velkých dálek, takže pánové jaké jsou rekordy?

 Petr: Kromě ruské dispečerky taxi?? J Na zaslechnutí je toho hodně. Ale například  Birmingham Velká Británie, Bialystok Polsko, Barcelona Španělsko a to vše zrcadlově.

 Bonek: Souhlasím s Petrem. Mě potěšilo, když pípla SMS od bývalého kolegy, který stál ve francouzském Calais a věděl, jak jede Jižní spojka v Praze. A pak ta Petrem zmiňovaná Barcelona. Je pěkné poradit českému řidiči, kde je Zona Franca.

 Tak a teď úplně otočím a vrátím s k předmluvě a chování českých řidičů, resp. slušností v radioprovozu. Jak si stojí páni a dámy co užívají vysílačky?

 Petr: Většinou jsou řidiči a řidičky slušní. Bohužel se ale vždy najde nějaký jedinec, který  úmyslně klíčuje, pouští rádio do éteru, nebo dělá neplechu.

 Bonek: Naštěstí ti slušní převažují. Je to volné pásmo, takže si prakticky každý může dělat co chce. S tím ale nic neuděláme. Musíme se přizpůsobit radioprovozu.

 Máte přehled kdo vše se v republice zabývá tím, čím Vy?

 Petr: Info v Praze není zase taková novinka. Pamatuji Pavla Barrandov, DITA, RITA. V současnosti pomáhají i Horal Praha, Zdeněk Zeleneč, Splašenej Karel.

 Bonek:  Mimo Prahu Karel Krejča z České Lípy nebo Michal Brno.

 Pánové díky za rozhovor a přeji co nejméně, rušáků, gumáků a přeji samá dobrá spojení na CB10

Za Sdružení řidičů CZ rozhovor vedl Martin Kareš