To je on kamion aneb co je to za druh, který škodí společnosti?
Ano, záměrně jsem použil slogan jakési Dopravní federace, která se rozhodla zahájit boj proti kamionům. Pro začátek si položíme otázku, co je to kamion?

Dle encyklopedie se jedná o toto:
Kamion nebo kamión (z angličtiny často truck) je v odborné terminologii jízdní souprava nákladního automobilu s celkovou hmotností nad 12 tun s návěsem nebo přívěsem. Takže se vrátíme do češtiny a povíme si, k čemu nám nákladní vozidlo ve společnosti slouží. I bez vysokoškolského vzdělání se lze domnívat, jak už název napovídá, že se jedná o vozidlo, které přepravuje náklad. Dále lze usoudit, že se jedná o náklad, který se nedá přepravit z důvodu svého obsahu či váhy např. v osobním vozidle, autobusu nebo tramvaji.
Začneme od Adama, jak potkal Evu. Našli si jednu čtvrť na okraji města a rozhodli se tam žít. Je to krásná čtvrť, protože na každé příjezdové komunikaci se nachází značka se zákazem vjezdu nákladních vozidel. Ano, nákladních vozidel, protože český silniční zákon nezná pojem zákaz vjezdu kamionů. Jednoho krásného dne si tak řeknou, tady si postavíme dům. Mají krásný pozemek a tak si objednají rypadlo a sklápěčku (kamion) a začnou hloubit sklepy. Poté si objednají ve stavebninách materiál. Opět jim ho doveze nákladní vozidlo (kamion) a protože chtějí mít dopravu co nejlevnější, doveze jim ho návěsová souprava, na kterou se toho vejde nejvíc. I tato souprava však musí projet oním zákazem. Budeme pokračovat. To máme písek, drtě, vápno, cement, lepidla, cihly, trubky, okna, krovy, střešní krytinu, materiál na zateplení, nábytek…. Tohle všechno přivezou nákladní vozy (kamiony). Protože domeček má i garáž, rozhodnou se jednoho dne, že si pořídí i nový vůz. Na jeho výrobu je třeba spousty dílů, které převážejí od výrobce do montážního závodu opět nákladní vozy (kamiony). Adam s Evou potřebují i nějakou potravu a tak sednou do vozu, cestou natankují benzín, který do čerpací stanice přivezl nákladní vůz (kamion) a jedou do nějakého hypermarketu nakoupit zboží a potraviny. Podívejte se na ty čerstvé potraviny, ovoce, zeleninu … hmm čerstvé, ze Španělska, Řecka, Itálie.. jen podívej - víno z Portugalska, Francie. Cestou z nákupu se zdrží v koloně, která vznikla z důvodu opravy vozovky, na kterou musí stroje a materiál, kterého jsou stovky tun, dovézt nákladní vozidla (kamiony). V zimě je občas zdrží pluhující sypač (nad 12t, kamion) a doma si topí uhlím, které jim dovezlo nákladní vozidlo. Protože ještě nemají kanalizaci i septik musí občas nechat vyvézt a opět nákladním vozidlem. Jsou to hrozní lidé tihle dva. Ke každé svojí činnosti potřebují nákladní vozidlo, aniž by ho přímo použili k výkonu svého povolání. On pracuje v kanceláři, stejně tak i ona. Díky špatnému spojení musejí do práce jezdit automobilem a stávají se tak součástí ranních kolon. Protože každý z nich pracuje v jiné části, pořídili si druhý automobil, aby byli ve svém zaměstnání včas. Po pracovním týdnu jedou navštívit své rodiny, známé, příbuzné a odjíždějí ve spěchu z města po dálnicích, kde naštvaně troubí a blikají na nákladní vozy, které je brzdí v jejich spěchu.
Už je nezajímá, že jiný Adam a Eva potřebují to co oni. Zajímá je jen vlastní pohodlí, vše ostatní nenávidí. Cestou poslouchají rádio Impuls a doslechnou se o jakési Dopravní federaci a její akci. Jedou do obchodu pro fotoaparát, který tam přivezl nákladní vůz (kamion) spolu s ostatním zbožím a vyrážejí do akce. Fotí ta ošklivá smradlavá velká auta a soutěží o jízdenku na vlak, kterým stejně nejezdí.
A už si neuvědomují, že ostatní Adamové a Evy nebydlí v blízkosti dálnic, ale i v menších městech a vesnicích, kam žádné dálnice nevedou, a že ty kamiony tam nejedou proto, aby ušetřily za dálnici, jak se jim snaží Dopravní federace namluvit, ale pouze proto, že se tam jinudy jet nedá. A když jedou okolo nové rozestavěné dálnice, která zarůstá trávou a vidí orezlé stavební stroje, tak už je vůbec nenapadne, že dostavbu blokují leckdy zcela nesmyslné obstrukce rádoby ekologů, nevidí stavební firmy, které musely propustit některé zaměstnance, nevidí ani ty, co žijí ve vesnicích, kterými tak nuceně projíždí stovky nákladních vozidel (kamionů) denně. Je zcela evidentní, že tito lidé vydávají kontraproduktivní nápady a názory. Nechtějí těžká auta na silnicích, které nikdy nebyly na takový provoz stavěny a přitom se zároveň sdružují do organizací, blokujících dostavbu dálnic, které tyto problémy v nejvyšší nutné míře řeší.
Zdá se Vám, co čtete tento článek, tohle normální? Myslíte si, že realita je jiná? Nikdy jste ke svému životu nepotřebovali nákladní vozidlo (kamion)?
Sdružení řidičů CZ, o.s. zvažuje podání trestního oznámení dle zákona č.140/1961 Sb., kde se hovoří o podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.
Pokusí se podniknout i další, jiné kroky tak, aby podobné skupiny osob jako je Dopravní federace, deník Metro a rádio Impuls neměly možnost napadat jakoukoli skupinu osob, řidičů či dalších účastníků silničního provozu.
Sdružení řidičů CZ ví, na rozdíl od výše uvedených, jaký je skutečný stav na našich silnicích a nemá potřebu lhát svým čtenářům. Tento článek vznikl jako zamyšlení a jako téma k diskuzi. Jen diskuzí lze dosáhnout rozumného kompromisu, bez emocí a napadání či omezování některé skupiny pohybující se po českých silnicích.
Nejsmutnější na celé povídce je to, že ti chytří z federace, tisku a rádií by nejraději pranýřovali naše obyčejné řidiče, kteří dostanou od zaměstnavatele jasný příkaz kudy, jak a proč mají jezdit. Jsou sledováni ve své činnosti, monitorováni i třeba pomocí GPS. Přesto nikdo neoslovil ty, kdo mají možnost uvedený stav napravit, nebo se o to alespoň pokusit - a to jsou dopravci. Jediné, co zde má odezvu, je nechutný mediální hon na obyčejného řidiče.

Hezký den a zdravý rozum