Již bylo napsáno Sdružením řidičů mnoho článků a komentářů, ve většině jsme poukazovali na to, kdo všechno nedělá věci tak, jak by se měly dělat. Možná se vbrzku najde nějaký rýpal, který řekne, že podle nás jsou všichni špatní, jen řidiči kamionů jsou ti svatouškové, kteří za nic nemůžou. Pojďme tedy střelit i do svých vlastních řad.


Dost často slyším od kolegů na cestách a po parkovištích, jak se na nás dívá veřejnost, a co si o nás myslí. Rozhlédněte se někdy okolo sebe na parkovišti, co uvidíte? Podivné existence ve vytahaných teplácích a tričku, na kterým jsou zbytky jídla za posledních čtrnáct dní, močící na kola návěsů, zápach potu na sto honů apod. "příjemnosti". Když za den přijde takových individuí na pumpu nebo do kanceláře s papírama deset, tak pak někomu vysvětlujte, že ne každý tirák je humusák a nemusí se před ním schovávat děti. Samozřejmě nemůže nikdo očekávat, že se někdo bude v kamionu válet v obleku od Bosse a že při rozplachtování a nakládce v pětatřiceti stupních se člověk nezpotí, o tom žádná, ale v mnoha firmách a nebo na benzínkách je k dispozici sprcha.
Čímž se pomalu dostáváme k dalším steskům řidičů, který zní : "oni nás ve firmě nechtějí pustit osprchovat"! Ale proč je tomu tak? Ukradené vybavení sprch, jako jsou koncovky i celé hadice sprch, mýdla, papírové utěrky, nepořádek a v nemálo případech jsem viděl ve sprše i výkaly. Pouštěli by jste si sami někoho doma do sprchy, kdyby se tam takhle choval? Udělali jsme si to sami, kolegové a kolegyně, nic naplat, každý zákaz nebo omezení má svůj důvod.
Popojedeme dál. Další postesknutí "nemáme si kde nakoupit, ke každému obchoďáku je zákaz vjezdu pro nákladní auta". Pojďme to rozebrat.
Pamatuju jak se otevřelo Tesco v Plzni na Rokycanské. Nějaký čas tam nebyl problém zastavit, dojít si v pohodě nakoupit, ale po čase se objevily zákazy vjezdu a nekompromisní policie. A proč? Polovina řidičů řekne proto, aby mohli buzerovat ty hodný kamioňáky! Nene, kdepak holenkové, zakázali tam vjezd proto, protože jsou mezi námi dobytkové a telata. Dobytkové proto, protože nejsou schopný zvednout zadek a dojít s odpadky do koše, když jednodušší je to vyhodit z okýnka, pak se jít vykálet pod návěs, když je to kousek na wc nebo do křoví, jak je komu libo. A telata proto, protože kam se pustí kamiony, tak se v tu ránu objeví vylámané a rozježděné obrubníky, poražené zábradlí a svodidla, lampy veřejného osvětlení, rozježděné trávníky, apod. A teď ruku na srdce, kdo z vás by chtěl tyto škody neustále napravovat? Vždyť tržba pár řidičů za nákup v obchodě nikdy nemůže pokrýt tyto škody, které jsou někteří schopni svým kamionem udělat. A opět platí, že jsme si to udělali sami.
Všichni víme, že je nedostatek parkovacích míst pro kamiony, tak se to často řeší zajížděním do různých industriálních či průmyslových zón, ale v poslední době se na mnoha mých oblíbených místech objevily značky, buď zakazující vjezd nebo stání. A proč? Z toho samého důvodu, jako v případě supermarketů, nepořádek, odpadky, výkaly, poškozená infrastruktura. Mnoho řidičů přemýšlí tím způsobem, že někde bude parkovat jednou v životě a víckrát se tam nedostane, takže se řídí heslem "po nás potopa" a už si neuvědomují, že tím, že si někde "vykydaj" kabinu do příkopu, zadělávají na problémy jiným řidičům.
A ještě jeden stesk, který slyším často je, o tolik diskutovaném zákazu předjíždění na dálnicích. Oni ty politici nám chtějí zakázat předjíždět, to je hrozný. A opět se zeptám PROČ? Myslíte že někomu vadí dva kamiony, které se předjedou během půl minuty? Možná pár arogantním jedincům, kteří si myslí, že dálnice je jen jejich, ale co spolehlivě rozhodí jak rodinku na dovolený, tak důchodce jedoucí na návštěvu, jsou dva kamiony, které se předjíždí tři,čtyři minuty. A všichni troubí na ten předjíždějící kamion a málokoho napadne, že někdy by mohla být vina na předjížděném. V plno lidech dřímají malý kluci, kteří když uvidí v zrcátku levý blinkr kamionu, který se ho chystá předjet, stává se z něj závodník, že i Schumacher by zblednul závistí. A svým nesmyslným počínáním prodlužuje tento manévr, vzadu koloně osobáků tečou nervy a zase jsme o krůček blíž k několikrát diskutovanému zákazu předjíždění. A zase můžeme konstatovat "udělali jsme si to sami"!
Co říct na závěr? Jen to, že každé opatření vedené proti nám, má nějakou příčinu a než začnete u piva a po parkovištích vykřikovat, jak jsou na nás všichni zlý, popřemýšlejte, jestli to, co děláte je vždycky košer. Každý by si měl nejdřív zamést před svojí kabinou a když popřemýšlíte o věcech napsaných výše, tak se nelze divit, jaký je náš obraz v očích veřejnost.

Hroch.R420