Karel Krejča je v krátké době další CB Info, které se nám podařilo odchytit k rozhovoru…
Karle tvým domovem je Česká Lípa a tvým rádiovým rajonem její okolí. Přesto se nejprve zeptám, co vše máš jako řidič za sebou, a jaké byly tvoje začátky za volantem?
Začínal jsem na P-V3S-fekál a pak přišla vojna, kde jsem dostal Zil 157 TN – nosič raket, pak HZS kde jsem měl Š 706 RTH-P CAS 25 a T 148 CAS 32. Potom u ČSAD to byla P S5T – S3, pak Š 706 MS 24+ vlek, potom T 148 a T 815, nato jsem odešel k SúS, kde mi byl přidělen sypač Š 706 MTS-P 25. Prožil jsem si i nehodu, kde se mi na příjezdu do Plzně od Klatov, utrhl vlek který narazil do vojenské P V3S, podle soudu a policie to byla technická závada.
Hasiči a kamiony. Co tě vedlo ke změně profese?
Chtěl jsem více jezdit, u HZS jsem najel vždy (ve službě každý třetí den) zhruba jen 30 km. Jako příhodné se mi proto jevilo ČSAD.
Zeptám se, jaký nejtěžší případ jsi zažil jako hasič a kde jsi byl s kamionem nejdále, a kolik jsi vůbec tenkrát najezdil kilometrů?
Těžších případů bylo víc, ale nejsmutnější případy byly ty, kde umírali děti. Nejdál jsem byl 5 km od Ruských hranic, za Sninou na Slovensku. A kolik km jsem najezdil? Kilometry se počítali jen u ČSAD, nevím přesně, ale něco okolo 750 000, to není moc.
Kamion a vše okolo této práce je tvrdá řehole. Jaké to bylo v dobách, kdy jsi sám jezdil? Mám na mysli spíše sociální zajištění a to včetně výplaty a její pravidelnosti.
Na cestách se většinou přespávalo v autech, ale mohli jsme přespávat v hotelích či ubytovnách ČSAD a podnik proplatil účtenku, výplata byla 2x do měsíce, jezdilo se min.10 hod denně, avšak max.18 hod, 6 hod musel být odpočinek, měl jsem 11,60 Kčs na hodinu. Pokuty za ojeté pneu a unikající olej nám byly podnikem propláceny, když Vás na cestu vyslal dispečer a věděl o tom.
Od kamionu k vysílačkám, resp. k infu pro řidiče. Co zapříčinilo, že tvé kroky byly nasměrovány právě sem? Jak začínalo info a bylo to nějak organizované?
Jednou, už jako invalidní důchodce jsem jel s kamarádem z CL do Pardubic, jelikož měl v Liazce CB, věděli jsme o všech problémech na silnici, to mne chytlo. Koupil jsem si CB a 10.6.1999 začal vysílat a podávat info. Nebylo to organizované, až v roce 2001 mne oslovili z Dity Praha, dělal jsem pro ně, ale Dita ukončila podávání infa, tak vysílám sám a zadarmo.
Co vše vyjma dopravního zpravodajství ještě okolo toho děláš? Nějaký dispečink nebo tak něco?
Kromě infa nedělám nic, na nic už nezbývá čas, jsem u CB Po-Pá od 6:00 do 18:00 mé stránky jsou na www.karelinfo-cl.ic.cz
Jsi známý mezi českými řidiči naprosto všude. Můžeš o nich říci že spolupracují, předávají informace, a nebo jsou to spíše typy, já si to poslechnu a ostatní ať si trhnou….?
Je 96% řidičů kteří spolupracují, 3% těch kteří info vyslechnou, ale sami Inko nepodají a 1 % těch, kteří to tady mažou, nebo mi dost nevybíravě nadávají. Třeba namátkou, drž hubu ty de…, kdo tě má poslouchat, nebo vyhrožují, že si mně najdou atd.
Sdružení řidičů založilo na sociální síti Facebook, stránky Doprava on – line: http://www.facebook.com/pages/Doprava-on-line/290612560995465/, kde převážně úřaduješ ty, i tam spolupracují nedávno zpovídaní kolegové z Prahy. Spolupracují řidiči i zde na sociální síti, anebo je to spíše jen o Vaší aktivitě? Ptám se proto, že aplikací v chytrých mobilech je spousta, a tak je možné, že i zde by mohl být nárůst zájemců a tuto službu.
Info tam dávám já, Bonek Praha a ty, ostatních je poskrovnu, tak 2 týdně.
Zeptám se jestli, a jak často čteš Truck magazín a zdali sleduješ Sdružení řidičů a jejich články, které tvoří ve spolupráci s pojištovnou právní ochrany Axa assistance a jsou cílené na problémy, s kterými se řidiči setkávají dnes a denně?
Taky si něco přečtu, ale jen sporadicky, uklízím a chci se podívat na Tv, žiji sám, jsem rozvedený a tak se musím postarat o domácnost. Ale myslím, že ty články mohou mnoha řidičům výrazně pomoci v jejich informovanosti.
Karle dovol, abych ti závěrem našeho povídání poděkoval za vše, co pro řidiče děláš, a přeji ti do další činnosti jen vše nejlepší a hlavně hodně zdraví.
Děkuji za rozhovor Rozhovor vedl Martin Kareš