Dnes budu povídat o časech v tachografu VDO
UTC čas
V každém tachografu jak už všichni víte, je tzv. UTC čas. Tento čas je výchozím časem pro všechny země, kam se kdy s autobusem dostanete. Jelikož jsme ale jako dopravci registrovaní v ČR a Česko patří do časové zóny UTC + 1 hodina, tak je v tachografu také tzv. „místní čas“, který odpovídá zemi registrace vozidla. Tento místní čas je v letním období vzhledem k časovému posunu (letní čas) s rozdílem od UTC + 2 hodiny.
Změna UTC času
Tato změna je možná, ale pouze v omezené míře. Tzn., že tento čas můžete korigovat max. o jednu minutu týdně (od změny ke změně).
Zde uvádím postup, jak toto změnit:
- Tlačítkem OK se dostanu do menu tachografu
- V menu se pohybuji šipkou dolů a nahoru na následující ose:
výtisk řidič 1 – výtisk řidič 2 – výtisk vozidlo – zadat řidič 1 – zadat řidič 2 – zadat vozidlo – displej řidič 1 – displej řidič 2 – displej vozidlo
- Až dojedu na volbu „zadat vozidlo“ potvrdím ok
- Zde nalistuji možnost „UTC korekce“ a potvrdím ok
- Šipkou dolů či nahoru posunu čas o jednu minutu buď nahoru či dolů, podle toho, kam je potřeba a kam se to více blíží k reálnému času.
- Nakonec potvrdím ok a šipkou zpět s tečkou se vrátím na hlavní obrazovku.
Měli byste vědět, že UTC čas by měl být v tachografu co nejpřesnější, proto vždy, když se nějak liší, tak se ho pokuste tímto způsobem upravit. Když se liší např. o deset minut a jeho zkorigování by trvalo dlouho (několik týdnů), tak ho může změnit pomocí speciálního přístroje servisní dílna. Pokud se UTC čas liší o více jak 20 minut tak je nutné opět zásah servisní dílny ale tentokráte jde už o znovu ověření tachografu!
Místní čas
Se změnou letního a zimního času je proto spojena povinnost místní čas v tachografu měnit. Níže Vám popíšu přesný postup toho, jak v tachografu čas změnit
- Tlačítkem OK se dostanu do menu tachografu
- V menu se pohybuji šipkou dolů a nahoru na následující ose:
výtisk řidič 1 – výtisk řidič 2 – výtisk vozidlo – zadat řidič 1 – zadat řidič 2 – zadat vozidlo – displej řidič 1 – displej řidič 2 – displej vozidlo
- Až dojedu na volbu „zadat vozidlo“ potvrdím ok
- Zde nalistuji možnost „místní čas“ a potvrdím ok
- Šipkou dolu přetáčím místní čas po půlhodinách zpět. Tzn., že jedno zmáčknutí šipky dolů znamená posunutí hodin o půl hodiny zpět. Pro přetočení o celou hodinu zpět musím šipku dolů zmáčknout dvakrát. (pozn. pokud přetáčím hodiny dopředu např. z třetí hodiny na čtvrtou – při jarním posunu – tak mačkám šipku nahoru).
- Po přetočení času potvrdím ok.
- Šipkou zpět s tečkou vyskáču z menu na hlavní obrazovku.
- Nahoře vlevo na displeji je již správný místní čas – to, že je to místní čas poznám podle černého puntíku u času (vpravo).
Věřím, že vám tato informace pomohla a byla pro vás užitečná. I nadále platí, že pokud budete mít touhu po informacích zase z jiného soudku, tak mě prosím neváhejte kontaktovat.
Pro náročnější uvádím přesný výklad UTC času z wikipedie:UTC je zkratka anglického výrazu Coordinated Universal Time, koordinovaný světový čas. Někdy je nazýván také Zulu time, označován písmenem Z za časovým údajem. UTC je základem systému občanského času, jednotlivá časová pásma jsou definována svými odchylkami od UTC. UTC je jako základ systému měření času nástupcem GMT (Greenwich Mean Time – greenwichský střední čas) a v neformálním vyjadřování je s ním někdy zaměňován. Na rozdíl od GMT, který udává čas platný v časovém pásmu základního poledníku, který je založen na rotaci Země, je UTC založen na atomových hodinách, tzn. je na rotaci Země nezávislý (pominou-li se vlivy dilatace času).
Jelikož se rotace Země mírně zpomaluje, GMT se oproti UTC postupně zpožďuje. Aby se UTC dal používat v praktickém životě, který je s rotací Země spjatý, je udržován v rozmezí ±0,9 sekundy od UT1; pokud je tato odchylka překročena, je o půlnoci nejbližšího 30. června nebo 31. prosince přidána nebo (teoreticky) ubrána tzv. přestupná sekunda, takže tento den končí v čase 23.59:60, resp. 23.59:58 (na rozdíl od běžného 23.59:59). K tomuto dochází průměrně jednou za rok až rok a půl. Jelikož se rotace Země zpomaluje, jsou vždy přestupné sekundy přidávány, teoreticky se však počítá i s možností ubrané přestupné sekundy. O tom, zda bude v příslušném termínu přestupná sekunda použita, rozhodujeInternational Earth Rotation and Reference Systems Service podle měření rotace Země.
Mezinárodní standard času UTC je určován z mnoha národních časových laboratoří vybavených atomovými hodinami, z těchto měření pak Bureau International des Poids et Mesures (Mezinárodní úřad pro míry a váhy) určí zcela přesnou hodnotu UTC, neboť jednotlivé atomové hodiny se mohou o několik nanosekund navzájem lišit.
Pro Sdružení řidičů CZ napsala Marry.
diskutovat můžete zde :
http://board.proridice.eu/viewtopic.php?f=47&t=1468