Řidiči pozor co podepisujete
Na základě informací a zkušeností z poslední doby, bychom rádi upozornili na různé problémy, které se mohou při práci řidiče nákladních vozidel v zaměstnaneckém poměru vyskytnout. Všichni víme, že práce řidiče nákladního vozidla, kamionu či autobusu je velmi náročná a zodpovědná, a také proto je potřeba opatrnosti i ve vztahu k vlastnímu zaměstnavateli. Ne každý dopravce to myslí s řidičem poctivě.


Vždy doporučujeme si veškeré písemnosti, a to nejen od dopravce, důkladně přečíst a promyslet, neboť svým podpisem potvrzujete to, co je tam napsáno. A pokud nevíte, co jste podepsali, tak si můžete přivodit i problémy.

A začneme hned příkladem.
Řidič měl na cestě srdeční slabost a nemohl dokončit jízdu, dopravce mu pak sdělil, že náklady na náhradního řidiče uhradí sám nemocný řidič. Řidič se samozřejmě ozval a argumentoval s tím, že nebyl na žádné vstupní a ani žádné preventivní prohlídce a tudíž, že je vše vina na straně zaměstnavatele. Jaké bylo překvapení, když dopravce předložil písemné potvrzení nejen od samotného řidiče ale i potvrzení od lékaře, kde řidič svým podpisem potvrdil, že osobně převzal výsledky vstupní a i preventivní prohlídky.
A takových případů se může stát mnoho, ruku na srdce, kdo z Vás si čte všechny ty papíry, co na firmě podepisujete? Asi hodně málo. Přitom tam stačí mezi různé formuláře a oběžníky vložit cokoli, např. že souhlasíte s přesčasy, že souhlasíte s vyplácením cesťáků v jiném termínu, že jste převzali zdravotní dokumentaci, absolvovali jste školení bezpečnosti práce, požární ochrany, upevnění nákladu apd.
Na vše bude mít zaměstnavatel doklady a vy jste prohrávající. Je proto opravdu nutné, aby jste si opravdu důkladně přečetli vše, co podepisujete.

Řidiči jste pojištěni na cesty
Dalším velkým problémem je i to, že zaměstnavatel nezajistí cestovní pojištění svým zaměstnancům, které vysílá na služební cesty. Přitom, je za ně na služebních cestách zodpovědný, jak to ukázal případ z nedávné doby.
Řidič kamionu zemřel při služební cestě v zahraničí, nejednalo se ale o smrt úrazem nebo při dopravní nehodě. Dopravce proto neuznal úmrtí jako pracovní úraz, a zaměstnanec neměl firemní a ani soukromé cestovní pojištění. Kdo tedy uhradí převoz těla zpět do republiky, když řidič neměl žádné pojištění? V těchto případech je to složité, zaměstnavatel zodpovídá zaměstnance, které vyslal na služební cestu a musí zajistit i jejich návrat zpět. V případě uznání pracovního úrazu zaměstnavatelem, vše by uhradily pojištovny z tzv. zákonného pojištění zaměstnanců, které je pro zaměstnavatele povinné. Nebo v případě, že by to zaměstnavatel neuznal jako pracovní úraz, by hradila pojištovna, se kterou bylo uzavřeno cestovní pojištění. Jednoduše řečeno – by vše uhradily pojištovny a nejedná se o malé částky, ty se pohybují v řádek stovek tisíc za převoz těla.

Ale v našem případě? Dopravce se chtěl zbavit odpovědnosti a přehodil převoz na pozůstalé. Rodina, bez živitele, ve smutku a měla by si ještě zařídit převoz těla z daleké země. Naštěstí jsou tu i přátelé, kteří se dané rodiny zastali a donutili zaměstnavatele, aby si splnil svoje povinnosti a zajistil návrat svého řidiče zpět, když jej poslal na služební cestu. Zaměstnavatel tak musel uhradit celý převoz ze svého.
Pokud by měl zaměstnavatel uzavřeno cestovní pojištění zaměstnanců, nebo uznal úmrtní jako pracovní úraz nic by hradit nemusel.
A nyní se jistě zeptáte, jak to bylo se vstupní a preventivní prohlídkou u daného řidiče, proč se nepřišlo na jeho případné zdravotní problémy, které mohli případnému úmrtí zabránit, jak je psáno na začátku tohoto článku? Jak jinak, než že zaměstnavatel předložil veškeré dokumenty podepsané daným řidičem.

Řidiči máte i právní povědomí
Dalším velkým problémem řidičů jsou jejich dlouhé služební cesty, odloučení od rodiny a další strasti na silnicích v dalekých zemích. Všichni víme, že řidič je jako lovná zvěř, je snadnou kořistí jak podvodníků, tak i kontrolních orgánů, pro které je řidič snadný úlovek a snadno získaná pokuta.
Přitom by stačilo mít pojištění právní ochrany řidiče a řidič má denně 24 hodin na telefonu asistenční službu, která mu zajistí překlady a tlumočení v zahraničí při policejních kontrolách, zajistí asistenci právníka v dané zemí, pokud by to bylo nutné, poradí při sporu se zaměstnavatelem a bude řidiče hájit i v pracovně právních sporech.


Naše Sdružení řidičů CZ, z.s. se snaží již od roku 2009 pomáhat všem řidičům a to jak radou, návody i články, zvládat svoji profesi řidiče. Vytvořili jsme simulátory digitálních tachografů, kde si lze zkoušet jejich ovládání, vytvořili jsme jednoduché návody na ovládání tachografů, upevnění nákladů, nařízení 561/2006. Napsali jsme mraky článků s příběhy řidičů a spolu s pojišťovnou právní ochrany jsme publikovali články v Truckmagazínu, kde se řešily skutečné problémy řidičů a kde jim pojištovna pomáhala. Zajistili jsme pro řidiče i výhodné pojištění právní ochrany u pojištovny AXA assistance.
Takže teď je to zase jen na Vás páni řidiči, jak se budete o sebe starat a zda dáte na naše rady a zajistíte se proti případným problémům, které Vás mohou na Vašich cestách potkat.
Přejeme Vám všem štastnou a klidnou cestu bez nehod a problémů.