Nadměr a pokuty pro řidiče

Není nadměrný náklad jeden jako druhý. Jeden je dlouhý a hubený a druhý široký a krátký, další je těžký, ale rozměrově spíše nenápadný (hlavně pod tím nehledejte něco jinýho. Tak jsem se jednoho dne těšila na doprovod transportu 95 tun těžkého, ale jinak nenápadného. Vyjeli jsme z dvorku skladu, kde se nakládalo a pár kilometrů dál na nás čekala policie. Potřebovali jsme je kvůli jednomu staveništi, bylo dost úzké a oni nám měli zavřít protisměr, abychom mohli bezpečně projet. Samozřejmě nás čekala také kontrola. Policistovi se moc líbila karta řidiče a také pochválil, že jsme měli všechna potřebná povolení a potvrzení v pořádku. Pak byla na řadě kontrola vozidla, osvětlení a zajištění nákladu. A ejhle, musela jsem si od policisty dát školení, jak by to mělo být. Překládám vše Martinovi a on se na mě nešťastně dívá a povídá: No jo, já to chtěl zajistit líp, ale ti co mě nakládali, mi zakazovali támhle řetěz zaháknout a támhle, že prej nesmím, že jsou tam samé citlivé trubky a já tam fakt víc řetězů dát nemohl. Vzpoměla jsem si na zodpovědnost odesílatele, která je v Německu a oslovila jsem policistu. Ano povídá, dejte mi jméno odesílatele a bude ho to stát 3x tolik. Bohužel to stálo Martina 60,-€, což je v Německu také spojeno s jedním bodem. A nejelo se, muselo se vše vylepšit.

Další noc byla policie se vším spokojená a my mohli jet. Na trase jsme měli několik mostů, přes které jsme museli jet krokem, nebo dokonce sami, ale jinak celkem klidná jízda. Když jsme se blížili k Drážďanům, myšlenkově jsme se asi pomalu blížili k postýlce, když se za námi objevila policie a nenapadlo je nic lepšího, než nás pozvat na parkoviště k přátelskému pohovoru. Ale k důkladnému. Měli připravené váhy a kromě kontroly veškeré dokumentace nás chtěli za každou cenu zvážit. Martin měl, tak jak předepsáno, zátěžový diagram, podle kterého by mělo být všechno v pořádku. Bohužel ale po zvážení se ukázalo, že celková váha transportu je o 2,5 tuny více. A Martina to zase stálo 60,-€ plus jeden bod. Byla jsem bezmocná, argumentace u policie, že má zátěžový diagram neuspěla. Ptám se Martina, jestli má právní pojištění? Bohužel nemá.

Takže po tomto transportu jsem se cítila dost špatně. Zodpovědnost odesílatele selhala, protože tohoto konkrétního odesílatele ještě nikdo nevychoval. Právní možnosti ale v Německu jsou. Když o tom tak přemýšlím, bylo by potřeba zavést zodpovědnost odesílatele v celé Evropě, jak za přetížení, tak i za zajištění nákladu a i za splnění všech formalit, jako povolení. I tak daleko jdou totiž německé zákony, ve spoustě firem nenaloží náklad, dokud není předloženo platné povolení. A hlavně na tomto příběhu je i vidět, jak důležité je právní pojištění!!!!

Banner